Twenty Fifteen - en to fr translation catalogue (55 entries)

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fr: Laisser un commentaire<span class="screen-reader-text"> sur %s</span>

en: Previous post:
fr: Article prÃ©cÃ©dent&nbsp;:

en: Next post:
fr: Article suivant&nbsp;:

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
fr: AppliquÃ© Ã  l'en-tÃªte sur les petits Ã©crans, et Ã  la barre latÃ©rale sur les grands Ã©crans.

en: Previous
fr: PrÃ©cÃ©dent

en: Next
fr: Suivant

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
fr: Ã‰tiquettes

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
fr: Notre thÃ¨me par dÃ©faut pour 2015 est pur, centrÃ© sur le blog et conÃ§u pour Ãªtre clair. La typographie simple et directe de Twenty Fifteen est lisible sur une grande variÃ©tÃ© de tailles d'Ã©crans, et adaptÃ©e Ã  de nombreuses langues. Nous l'avons conÃ§u avec la mÃ©thode "le mobile avant tout", ce qui signifie que votre contenu a une place centrale, qu'importe si le visiteur utilise un tÃ©lÃ©phone, une tablette, un ordinateur portable ou un ordinateur de bureau.

en: Header and Sidebar Text Color
fr: Couleur du texte de l'en-tÃªte et de la barre latÃ©rale

en: Previous Image
fr: Image prÃ©cÃ©dente

en: Next Image
fr: Image suivante

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

en: Search Results for: %s
fr: RÃ©sultats de recherche pour %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fr: L&rsquo;Ã©quipe WordPress

en: Pink
fr: Rose

en: Dark
fr: FoncÃ©

en: Yellow
fr: Jaune

en: Default
fr: Par dÃ©faut

en: Featured
fr: Mise en avant

en: Blue
fr: Bleu

en: Purple
fr: Violet

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
fr: CatÃ©gories

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
fr: PubliÃ© le

en: Older Comments
fr: Commentaires plus anciens

en: Newer Comments
fr: Commentaires plus rÃ©cents

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fr: Taille rÃ©elle

en: Base Color Scheme
fr: Jeu de couleurs de base

en: Menu and widgets
fr: Menu et widgets

en: Header and Sidebar Background Color
fr: Couleur de fond de l'en-tÃªte et de la barre latÃ©rale

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Fifteen ne fonctionne qu'Ã  partir de WordPress 4.1. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre Ã  jour et rÃ©essayer.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
fr: <span class="meta-nav">PubliÃ© dans</span><span class="post-title">%title</span>

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermÃ©s.

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Edit
fr: Modifier

en: Proudly powered by %s
fr: FiÃ¨rement propulsÃ© par %s

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Nothing Found
fr: Rien n&rsquo;a Ã©tÃ© trouvÃ©

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: DÃ©solÃ©, mais rien ne correspond Ã  votre recherche. Veuillez rÃ©essayer avec des mots diffÃ©rents.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une rÃ©flexion au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;
fr[1]: %1$s rÃ©flexions au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: PrÃªt Ã  publier votre premier article&nbsp;? <a href="%1$s">Lancez-vous</a>&nbsp;!

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lanÃ§ant une recherche.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
fr: Continuer la lecture de %s

en: expand child menu
fr: ouvrir le sous-menu

en: collapse child menu
fr: fermer le sous-menu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fr: Ajoutez des widgets ici pour les faire apparaÃ®tre dans votre barre latÃ©rale.

en: Widget Area
fr: Zone de widgets

en: Social Links Menu
fr: Menu des liens de rÃ©seaux sociaux

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a Ã©tÃ© trouvÃ© Ã  cette adresse. Essayez avec une recherche&nbsp;?

en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles par %s

en: Published by
fr: PubliÃ© par

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page prÃ©cÃ©dente

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups&nbsp;! Cette page est introuvable.
